Oczyszczanie osadu z pogłębiania portów – prezentacja i kluczowe elementy
Na czym polega oczyszczanie osadu z pogłębiania portów?
Odwadnianie osadów morskich i portowych jest ważnym procesem przeróbki osadów dzięki, któremu następuje redukcja masy objętościowej wydobytych osadów. W trakcie prowadzenia procesu odwadniania na lądzie powstaje suchy placek oraz czysty filtrat.
Przemywanie / odwadnianie – zasady stosowania
Charakterystyka i skład wydobywanego osadu zależy od morfologii i procesów hydrodynamicznych i hydrologicznych które zachodzą w wodach powierzchniowych. Natomiast za akumulację ziaren osadu odpowiada proces transportu osadu w ciekach z różnych obszarów akwenu, bowiem osad może różnić się granulacją.
W przypadku wydobywania osadów morskich i portowych należy zwrócić uwagę na zasolenie. Proces odwadniania wydobytych osadów można prowadzić bezpośrednio na planu budowy gdzie osad wydobywany trafia na poletko refulacyjne lub w przystosowanych do tego zakładach. Aby uniknąć przy wydobywaniu osadu wymywania się z nich zanieczyszczeń można stosować odpowiednie dodatki, które mają na celu związanie substancji zanieczyszczających w tym metali ciężkich oraz zanieczyszczeń organicznych, bowiem ich zawartość w osadach przybrzeżnych jest bardzo zróżnicowana.
Rozpuszczalność związków metali ciężkich zależna jest od potencjału redoks oraz zawartości wapna. Osad wydobyty z dna akwenu i przetransportowany na ląd uznaje się jako odpad z którym należy postępować zgodnie z hierarchią gospodarki odpadami.
Kiedy stosujemy proces odwadniania osadów z portów i dna akwenów?
Proces odwadniania osadów z portów i dna akwenów stosujemy kiedy zmieniana jest linia brzegowa lub przebadany osad wykazał zawartość substancji zanieczyszczających środowisko.