Bioremediacja on-site – prezentacja i kluczowe elementy
Na czym polega bioremediacja on site?
Proces bioremediacji prowadzony metodą on-site polega na wydobyciu na powierzchnię zanieczyszczonego gruntu, a następnie ułożeniu go w pryzmy na podłożu odpowiednio zabezpieczonym przed przenikaniem odcieków.
Podstawowe zasady stosowania metody on site
Bioremediację na pryzmach stymuluje się poprzez:
- Dodawanie do gruntu pierwiastków biogennych, takich jak azot i fosfor, które przyczyniają się do wzrostu mikroorganizmów.
- Utrzymywanie odpowiedniej wilgotności (woda umożliwia rozpuszczanie węglowodorów w takiej formie, aby były one łatwo przyswajalne przez mikroorganizmy, oraz zmniejsza adsorpcję słabo rozpuszczalnych WWA na cząstkach gleby).
- Kontrolę temperatury, która wpływa na intensywność biodegradacji oraz rozpuszczalność alifatycznych i wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, a tym samym na ich dostępność dla mikroorganizmów.
- Kontrolę pH, ponieważ produkty ropopochodne mogą powodować obniżenie odczynu gleby (podczas degradacji węglowodorów powstają kwasy).
- Wprowadzanie tlenu, którego obecność może być ograniczona, ze względu występowanie słabo przepuszczalnych gruntów lub obecność łatwo rozkładanych związków pokarmowych (produkty ropopochodne często powodują powstanie w gruncie rozległych stref beztlenowych).
Kiedy stosujemy bioremediację on site?
Bioremediacja on site stosowana jest do usuwania zanieczyszczeń ropopochodnych (np. benzyna, olej napędowy, kreozot i pentachlorofenol). Wraz z produktami ropopochodnymi mogą występować lotne związki organiczne, które mają tendencję do odparowania zamiast biodegradacji. Należy jednak pamiętać, że na rozkład zanieczyszczeń przez mikroorganizmy a tym samym na szybkość przebiegu procesu ma wpływ skład chemiczny związków zanieczyszczających grunt, stężenie węglowodorów i ich toksyczność w stosunku do mikroflory, mikrobiologiczny potencjał gruntu, fizykochemiczne parametry środowiska oraz dostępność węglowodorów dla komórek mikroorganizmów.