Ile kosztują badania gruntu i dlaczego warto wykonywać badania środowiskowe przed rozpoczęciem inwestycji?

Niewątpliwie rozpoczynający się rok 2023 r. będzie trudny dla branży budowlanej – podwyżki cen materiałów, inflacja, trudności ze znalezieniem pracowników. Zatem jeśli planujesz zakup nowej działki lub nieruchomości i chcesz uniknąć nieplanowanych wydatków, to zacznij od badań gruntu. Zakup działki można porównać do loterii. Coraz częściej zdarza się, że w gruncie znajdują się nielegalne składowiska odpadów, zarówno tych komunalnych jak i niebezpiecznych. Problem ten dotyczy nie tylko lasów, a coraz częściej prywatnych działek. Utylizacja odpadów wiąże się z bardzo wysokimi kosztami, dlatego w ostatnich latach nasila się zjawisko porzucania odpadów przez nieuczciwe podmioty, które zamiast legalnie utylizować groźne chemikalia, zakopują je w ziemi.

Zagrożenia związane z zanieczyszczeniami gruntu

Gleba jest uważana za zanieczyszczoną, jeżeli zawarte w niej zanieczyszczenia wpływają niekorzystnie na zdrowie ludzi lub na środowisko. Dopuszczalne wartości dla wybranych substancji określone zostały w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 1 września 2016 r. w sprawie sposobu prowadzenia oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi. Zagrożenia związane z zanieczyszczeniami gruntu mogą powodować katastrofalne skutki:

  • ekonomiczne (istotny wzrost kosztów związanych z utylizacją odpadów, jak również związanym z zastopowaniem inwestycji);
  • ekologiczne (pogorszenie struktury gleby, obniżenie urodzajności, spadek bioróżnorodności);
  • zdrowotne (negatywny wpływ na zdrowie ludzi).
Specjalistyczny sprzęt do badań gruntu

Badania gruntu – pierwszy krok do poznania niewidzialnego wroga

Praktyka pokazuje, że zwłaszcza na poprzemysłowych terenach można napotkać zbiorniki ze smołą, paliwami lub rozpuszczalnikami. Nie mniej niebezpieczne, a na pierwszy rzut oka niezauważane mogą być substancje występujące w śladowych ilościach. Zanieczyszczenia są jak niewidoczny wróg, którego powinno się jak najlepiej poznać. Pierwszym krokiem do rozpoznania stopnia skażenia terenu jest wykonanie specjalistycznych badań środowiskowych. Rozpoznanie terenu na wczesnym etapie pozwoli uniknąć niechcianych niespodzianek.

Ile kosztuje badanie gruntu?

Na finalną cenę badań ma wpływ wiele czynników m.in. wielkość działki, historyczny rodzaj działalności. Idąc naprzeciw oczekiwaniom klientów, stworzyliśmy kalkulator badań gruntu REMEA, czyli proste i intuicyjne narzędzie, dzięki któremu uzyskasz informację o cenie badań. Kalkulator znajduje się w bocznej zakładce strony. Sprawdź i przekonaj się jakie to proste.