Nowa maszyna – nowe możliwości

Do parku maszynowego Działu Badań firmy REMEA dołączyła ostatnio nowa maszyna o niezwykłych możliwościach. Mowa o urządzeniu amerykańskiej firmy Geoprobe model 6712DT. 6712DT wymyka się klasycznym podziałom na wiertnice czy penetrometr ponieważ jest to urządzenie wielofunkcyjne. 44 konny silniki Kuboty osadzony jest na gąsienicowym podwoziu wyposażonym w lemiesz do przenoszenia osprzętu. Z przodu urządzenia znajduję się masz o bardzo dużej sile wcisku – 16.4 tony i jeszcze większej sile wyciągu – 21.8 tony. Na maszcie osadzony jest młot udarowy GH63 o częstotliwości wibracji 32 Hz. Dodatkowo maszt wyposażony jest w głowicę obrotową o mocy maksymalnej 3389 Nm. Prace z ciężkim osprzętem znacznie ułatwia zamontowana wyciągarka na wysięgniku ponad masztem głównym.

Naturalnym środowiskiem pracy maszyny amerykańskiego producenta jest pobór próbek środowiskowych wysokiej jakości w technologii „Direct push”. Próbki w tej metodzie pobierane są do plastikowego lajnera o długości 1.2m i średnicy 47 mm. Dzięki użyciu rur osłonowych pobrana próbka gruntu nie ulega tzw. wtórnemu zanieczyszczeniu podczas wyciągania z otworu. Do wykonywania tej technologii służy opatentowany młot udarowy, który dzięki wibracją i dużej sile wcisku, jaką oferuje maszt, wpycha próbnik w grunt. Zmieniając kilka elementów jesteśmy w stanie na tej samej maszynie wykonać jako jedyni w Polsce sondowania środowiskowe in situ MIHPT i OIHPT co pozwala znacznie oszczędzić koszty mobilizacji.

Ponadto dzięki zastosowaniu dodatkowej obrotowej głowicy maszyna ma możliwość wykonywania klasycznych wierceń przy użyciu świdrów spiralnych o średnicy 110 mm dzięki którym możliwe jest rozpoznanie litologii podłoża gruntowego. Bardzo ciekawy osprzęt do głowicy obrotowej stanowią tzw. przelotowe świdry spiralne. Są to rury osłonowe o średnicy wewnętrznej 100mm na zewnątrz których naspawane są pióra jak w zwyczajnym „szneku”. Technologia ta pozwala nam na jednoczesne zwiercenie gruntu oraz pogrążanie i instalacje rur osłonowych. Daje to szerokie możliwości i oszczędza dużo czasu chociażby przy instalacji klasycznych piezometrów.

Wielozadaniowość urządzenia firmy Geoprobe

Dzięki dużej wielozadaniowości urządzenia Geoprobe 6712DT jesteśmy w stanie przy użyciu tylko jednej maszyny przeprowadzić kompleksowe badania na danym obszarze przy założeniu tylko jednej mobilizacji, tj.:

  • rozpoznanie litologiczne dzięki wierceniom przy użyciu świdra spiralnego,
  • sprawdzenie zanieczyszczeń środowiska gruntowego przy użyciu sond środowiskowych MIHPT/OIHPT,
  • pobór próbek środowiskowych wysokiej jakości w technologii Direc push,
  • instalacja piezometrów do monitorowania środowiska gruntowo-wodnego.

Serdecznie zapraszamy do współpracy.